top of page
Writer's pictureA.M.

25. august – Goldsmith kui mitmekülgsuse etalon

Idee tasandil lähtun praegu sellest, millega üleeile algust tegin ja kus eile pooleli jäin ehk sisuldasa kõnelen veel korra spetsialiseerumisega seonduvast. Täna annab selleks põhjust St. Louis Cardinalsi esimese pesa valvur Paul Goldsmith, kes aga nüüd juba oma mitmekülgsuses meelde lubab tuletada, kuivõrd haruldane taoline omadus üldise spetsialiseerumise taustal on. Asi on selles, et hetkel liigub Goldsmith inglise keeles nimetatult Triple Crown´i suunas, mis antakse mängijale, kes põhihooaja lõpus juhib liigat kolmes kategoorias: löögiprotsent, kodujooksud ja RBI.


Praeguse seisuga hoiab Goldsmithi National League´is esikohta kahes kategoorias: löögiprotsent .339 (teisel kohal Freddie Freeman .326) ja 105 RBI-d (Pete Alonso järgneb 104). Vaid kodujooksude edetabelis on 33 edukat lööki sooritanud Goldsmith teine, jääde Kyle Schwarberile alla kahe löögiga.


Lugu on nüüd selles, et kui Goldsmith suudaks põhihooaja lõpuks haarata esikohad kõigis kolmes kategoorias, oleks ta National League´is esimene kolmekordne pärast Joe Medwickit, kes tuli sellega toime aastal 1937 ehk 85 aastat tagasi. MLB-s tervikuna on Triple Crown võidetud 18. korral, viimati juhtus see American League´is 2012. aastal, kui Detroit Tigersi ridades sai sellega hakkama veel tänagi tipus püsiv Miguel Cabrera.


Paul Goldsmith on teel saavutuseni, mida National League´is pole nähtud 85 pikka aastat. (Foto allikas: mlb.com)


Kuigi Triple Crown pannakse pealtnäha kokku sarnaste liigutuse pinnalt ehk läbi löögiliigutuste, saab see tegelikkuseks siiski vaid juhul, kui üks mängija suudab oma löögiarsenali lihvida harvanähtavalt mitmekesiseks. Edukas löögiprotsent eeldab stabiilsust, kodujooks löögi tugevust ning RBI varieeruvust (pikk löök, ohverduslöök, löögi suunamine).


Eelmisel kuul pesapallikirjutajate kõige prestiižema auhinna (BBWAA Career Excellence Award) pälvinud kauaaegne ESPNi ajakirjanik Tim Kurkjian on öelnud, et Triple Crown´i võitmine muutub spetsialiseerumise nõuetest tulenevalt üha keerulisemaks ning aeg on näidanud, et ta ei eksinud. Kurkjian tuli selle väitega välja 2009. aastal ehk ajal, mil viimasest Triple Crown´ist oli möödunud 42 aastat (1967. aastal oli selle võitnud Carl Yastrzemski) ning tema arvamusele järgnevalt on kõnealune auhind võidetud vaid korra. Selleks oli juba mainitud Cabrera.


Nüüd on ootused Goldsmithist tulenevalt taas kõrged ning seda suurendas ka eilne päev, kuid Cardinals alistas võõrsil Chicago Cubsi 8 : 3. Goldsmithi panus oli märkimisväärne. Auhinda silmas pidades sai ta neljast löögikorrast kirja kolm hit´i (löögiprotsent .750), sooritas kaks kodujooksu ja sai kirja 5 RBI-d.


Muidugi peab teadma, et Goldsmithi edu ei sõltu üksnes temast endast, vaid see on seotud nii tema meeskonnakaaslaste eduga, vastasel juhul kogunevad RBI-d väga aeglaselt ning teiseks on tal igas kategoorias lähim vastane oma ala absoluutne tipp, kes kõik arvestataval määral ka nii ütelda spetsialiseerunud. Näiteks löögiprotsendi kategoorias teisel kohal oleva Freeman on löönud vaid 16 kodujooksu ja saanud kirja 79 RBI-d; RBI kategooria lähim jälitaja Alonso on küll sooritanud 31 kodujooksu, kuid tema löögiprotsent on vaid .272; ning kodujooksude liidri Schwarberi statistikas on vaid 73 RBI-d ning löögiprotsent on silmatorkavalt kasin .213.


Goldsmithi selle hooaja esituste juures ei tohi silmist lasta, et tegemist on juba 34 aastase mängijaga, kes 2011. aastal MLB-ga ühinedes on neljal hooajal saanud löögiprotsendiks vähemalt .300, kuuel korral löönud vähemalt 30 kodujooksu ning kolmel korral kogunud vähemalt sada RBI-d.


Tema selle hooaja statistikat võrdluseks võttes toon ära ka tema seni parimad tulemused. Selle hooaja löögiprotsent .339 (seni parim .321/2015. aastal), 105 RBI (125/2013) ning 33 kodujooksu (36/2103 ja 2017). Kuna tema seni edukamaks hooajaks tuleb pidada aastat 2013 (.302, 125 ja 36), on arusaadav, et isiklikus plaanis on Goldsmithil hetkel käsil karjääri parima aasta, kuid kas see ka harukordse Triple Crown´iga kulmineerub, pole täiel määral enam tema enda otsustada.


0 comments

Comments


bottom of page