top of page
baseball-nostalgia-ii_u-l-q1bp3yx0.jpg

Täpse keele puudumine muudab pesapalli nüanssidest arusaamise keerukaks, kui mitte öelda võimatuks.

Eestis pole olnud perioodi, mil pesapall oleks olnud populaarne vaba aja veetmise vorm või tõsiselt harrastatav sport, millest tulenevalt on eesti keeles pesapallile väga vähe tähelepanu pööratud. Eestikeelse pesapallikirjutuse alged ulatuvad XX sajandi teise kümnendisse, kui Spordilehe vahendusel jõudsid lugejateni mängureeglite tutvustused, viited mõnele tuntumale ameerika mängijale ning üksikud reportaažid Ameerika Ühendriikides peetud mängudest. Kriitilisel määral harrastajaskonda ei suutnud aga pesapalli edendajad luua ei Eesti Vabariigi esimesel perioodil, ega ka nõukogude okupatsiooni ajal.


Katse valdkonnale elu sisse puhuda tehti sajandi viimastel kümnenditel, mis praegu väärib osutamist seetõttu, et üheks käimatõmbajaks oli spordiajakirjanik Jaan Martinson, mis tõi ala enda arendamise kõrval kaasa ka tekstilised ülevaated sellest. Ent ka too pingutus, just selle tekstiline pool, oli määratud hääbuma.

Kõige eelöeldu tulemusel pole eestikeelne pesapallikeel saanud võimalust katkematult areneda, mis aga valdkonna originaalsest ingliskeelsest nüansirikkusest tulenevalt muudab eestikeelse pesapalliteksti ühtviisi vaevarikkaks ja koormavaks nii selle koostajale kui ka lugejale. Paljud mänguolukordade kirjeldused, mis inglise keeles antakse edasi lühikese koodiga, muutuvad eesti keeles edasiantuna aga pikaks ja lohisevaks, sest eesti keeles noid koode ei tunta. Koodidesse surutud teksti väärtus, kui seda vallata, muudab aga mängu ülevaatega tutvumise nauditavaks, sest lisaks kiirusele ja mugavusele võimaldab see aru saada ka pesapallimängu nüansirikkusest. Kuna pesapall aga suuresti pisikestest nüanssidest koosnebki, muudab täpse ja koondava keele puudumine mängust arusaamise peaaegu võimatuks.

Psühholoog Jüri Allik on oma raamatus „Psühholoogia lihtsusest“ öelnud: „Kui keegi tahab kõnelda minuga pesapallist, peab ta mulle kõigepealt selgeks tegema, mis see pesapall on; kui ta vestleks pesapallifanaatikuga, oleks olukord muidugi teine.“ Allik teeb õpetliku lisatähelepaneku: „Ainus, mida võib väita, on see, et keel saab hakkama kõige erinevamates situatsioonides.“

 

Mu meelest tuleb tänasel päeval eesti keeles pesapallist kirjutades meeles pidada, et teksti adressaadiks pole pesapallifanaatik ning sellest tulenevalt tuleb meeles pidada ka seda, et pesapallist kirjutades tuleb samal ajal tegeleda ka keele enda loomisega. Siin rubriigis katsun sellele omapoolse panuse anda, proovides esmalt anda edasi ingliskeelsete põhiterminite sisu ja seejärel neile sobivusel ka eestikeelseid vasted leida.

MÕISTEID

ERA - Earned Run Average

Viskaja tegevust kirjeldav peamine tähistaja, mis näitab, mitu jooksu viskaja üheksa vooru jooksul vastasel keskmiselt sooritada on võimaldanud. Mida madalam vastav näitaja on, seda kõrgemaks viskaja kvaliteeti hinnata tuleb. Praegusel ajal peetakse MLB-s tipptasemel näitajat, mis jääb alla 3.00. Selle statistika järgi on MLB ajaloo kõige edukam Ed Walsh, kes esindas Chicago White Soxi (1904-1916) ja Boston Bravesi (1917) ning kelle karjääri keskmine on 1.82.

ERA võttis statistikana kasutusele pesapalli edendaja ja propageerija Henry Chadwick XIX sajandi teisel poolel. Tema hinnangul oli viskajate hindamine vaid nende saavutatud võitude ja kaotuste suhet arvestades ebapiisava infosisaldusega ning ta pakkus välja lisamooduse. ERA valm on lihtne. Selleks tuleb viskaja läbi lastud jooksud jagada tema visatud voorude arvuga ning tulemus korrutada üheksaga. Näide. Kui viskaja laseb viie vooru jooksul läbi kaks jooksu, on tema ERA 9 × 2/5=3.60. Kaitse sundimata vigadest (errors) saadud jookse viskaja statistikasse ei arvestata. Lühendite puhul nagu ERA, ei näi eestikeelse vaste väljatöötamine olevat otstarbekas.

RBI - Run Batted In

Tegemist on pesapalli edukuse mõõtmise ühe olulisema mõistega, millega märgitakse olukorda, kui lööja oma õnnestunud löögiga aitab jooksuni juba varem pesas olnud võistkonnakaaslase. Parimal juhul teenib lööja ühe löögi järel 4 RBI-d. Selleks võib olla pesad laetud olukorras sooritatud kodujooks, kus lisaks lööjale (1 RBI) jõuavad jooksuni ka pesades olnud kolm jooksjat (3 RBI). Lööja saab RBI statistikasse ka juhul, kui tema sooritatud nn ohverduslöök aitab jooksuni varem pesas olnud jooksja, kuid mille jooksul lööja ise enne pessa jõudmist välja lüüakse. Erandiks on olukord, kui lööja osutub vooru viimaseks väljalööduks. Selline situatsioon märgib voor lõppu, rünnanud meeskonnale jooksu ei arvestata ning seega ei saa lööja oma statistikasse ka RBI-d.

bottom of page